539

Tongeren: De Romeinse Weg naar Maastricht

Bezienswaardigheid: Romeinse weg naar Maastricht

Tongeren — de eerste en oudste stad van België. Gesticht door de Romeinen rond 10 voor Christus, een halve eeuw later afgebrand door de Bataven en vervolgens trots weer opgebouwd. Tongeren werd de illustere hoofdstad van de civitas Tungrorum, het administratieve district van de regio, waar de mediterrane invloed van Rome onmiskenbaar was: het villalandschap, het prachtige aquaduct, de vele tempels en badhuizen en de exotische waren op de markten.

Ook vandaag zijn de Romeinen in Tongeren-Borgloon nooit ver weg. De meeste hotspots liggen op enkele minuten stappen van elkaar. Onderweg herken je op meerdere plekken in het landschap van Tongeren restanten van de oude Romeinse weg van Tongeren naar Maastricht, die deel uitmaakte van de hoofdroute die Boulogne-sur-Mer via Atuatuca Tungrorum, het huidige Tongeren, met Keulen verbond. Vanuit Tongeren vertrok deze weg in noordoostelijke richting.

 

De Romeinse Weg naar Maastricht

De Romeinse weg is vandaag nog zichtbaar als een reeks holle wegen en verhoogde taluds, afgesleten door eeuwenlang gebruik maar duidelijk verradend dat ze een Romeinse oorsprong hebben. Oude kaarten, zoals de Ferrariskaart en de Atlas van Vandermaelen, tonen duidelijk de rechte lijn van de heirbaan, terwijl luchtfotografie en veldonderzoek de continuïteit van het tracé bevestigen.

Het wegsegment bij Blaar geldt als één van de best bewaarde delen van de weg in Vlaanderen. Het biedt een zeldzame kans om de Romeinse infrastructuur in het landschap van Tongeren visueel te ervaren.

 

Een Meeslepende Verandering aan de Romeinse Wandelroute, 2027

Het verhaal van Tongeren eindigt hier niet. In 2027 krijgt de Romeinse stadswandeling van Tongeren een multidimensionele upgrade als onderdeel van het VIA VIA-project. De Romeinse hotspots worden verrijkt met reconstructies en meeslepende storytelling. Je krijgt een nog duidelijker beeld van de Romeinse weg en de Romeinse stad Tongeren, en je wordt ook uitgenodigd om het aquaduct, de Pliniusbronnen, de Gallo-Romeinse tempel en andere lokale sites te bezoeken. Via een app zie je hoe de straten van Atuatuca Tungrorum eruitzagen in de tweede eeuw. Jouw gids? Een AI-personnage uit de hoogdagen van Romeins Tongeren.

 

Ben jij klaar voor een wandeling door het verleden?

“We kruisen een modern aquaduct en bereiken de stadsrand. Atuatuca Tungrorum. Ik droom al zó lang van een bezoek aan de enige stad uit de regio. Ze stelt me niet teleur. Al die kleuren en geuren. Al die geluiden. Blaffende honden, schreeuwende mensen, ratelende karren van handelaars zoals wij. De straten puilen uit met moois en lekkers. De fijnste stoffen. Exotische vruchten en houtsoorten. Flesjes en flacons. Olie uit het zuiden. Vlees, brood en parfums. Twee vrouwen schreeuwen tegen elkaar in een taal die ik niet begrijp. Mannen aan open deuren lokken passanten naar binnen. Het zoete aroma van een badhuis vermengt zich met de stank van kokende dierenbeenderen voor de productie van lijm. Ik ben extatisch en mistroostig tegelijk. Want hoe kunnen we in dit oord onze waren slijten? Hier, in deze stad die alles al heeft?” – Ammulva Iucunda

Overblijfselen van de Romeinse weg in het landschap.
Website van Tongeren