PODCAST – Introductie Servatus
Welkom bij de rondwandeling door Romeins Maastricht. Uw gids is Servatus de wijnhandelaar.
2 millennia bewoningsgeschiedenis liggen onder de huidige bebouwing van de binnenstad in de bodem verscholen. Romeinse sporen zijn niet te missen. De Romeinen bouwden hier de eerste brug over de Maas, een belangrijke schakel in de Via Belgica, de belangrijke Romeinse doorgaande weg. Romeins Maastricht groeide uit tot een stadje met een regionale functie, met een overslaghaven, een markt, een badhuis en een heiligdom. In de onrustige tijden aan het einde van de Romeinse tijd veranderde het strategisch gelegen welvarende stadje in een militaire vesting.
Op basis van vele archeologische vondsten hiervan hebben wij ons Romeinse personage in het leven geroepen. De naam Servatus is afkomstig van een inscriptie op een wijsteen. Deze Servatus heeft de wijsteen opgedragen aan de Parcae, schikgodinnen die het lot van de mensen bepaalden. Deze godinnen werden vooral in Zuid-Gallia vereerd. Wij hebben Servatus daarom Gallische familie gegeven. Een streek die ook in de Romeinse tijd al bekend stond om haar wijn.
Servatus heeft dus niet echt bestaan. Toch neemt hij ons mee in Romeins Maastricht. En al snel zullen gelijkenissen met het huidige Maastricht opvallen: de brug over de Maas, het heiligdom op het Onze Lieve Vrouweplein, het winkelend publiek, de hotels en de wijngaarden in het Jekerdal. Misschien was de bedrijvigheid in het Romeinse stadje een voorbode van de internationale allure van Maastricht ….?
Leuk om te weten
- Rechten foto's?
- AI figuren – Submedia; reliëf boot uit het Rheinisches Landesmuseum in Trier – Beatrice de Fraiture; Wijntransport – Kunstsammlungen und Museen Ausburg; Boerderij Dongen – Toine Snoeren; reconstructie villa Vogelzang Valkenburg – Submedia; Saterunalia – website park Matilo; Druivenfles uit Heerlen – RMO; bronzen beeld Mercurius – RMO; Marmeren beeld Bacchus – RMO