Via Belgica gevonden in Maastricht

Auteur: Harry Lindelauf
Fotografie: Harry Lindelauf

Het is niet de eerste, maar wel de meest recente vondst in Maastricht: de Via Belgica is aangetroffen onder de Meerssenerweg. Het oude wegdek met aangrenzende greppels voor afwatering ligt op circa twee meter diepte, parallel aan de moderne weg die hier vrijwel hetzelfde tracé volgt.

En niet alleen de Via Belgica kwam dankzij het graafwerk voor nieuwe riolering aan het daglicht: een dikke laag rivierslib van een Maasoverstroming dekt de Via Belgica af, daarboven liggen wegen uit de 17de, 18de en 19de eeuw. Op top: het moderne asfalt van de huidige weg.

Eerder is de Via Belgica op meerdere plaatsen in Maastricht aangetoond. In de omgeving van de nieuwe vindplaats is de weg bijvoorbeeld over een lengte van 1 kilometer aangetoond bij P+R-terrein Maastricht Noord en bij Mariënwaard-Kruisdonk.

Foto: In de sleuf die is gegraven voor de aanleg van een nieuw riool wordt met een metaaldetector gezocht naar archeologische materiaal van metaal. Tot dusver is er één Romeinse vondst: een munt uit de derde eeuw. Veel gevonden: hoefijzers, het oudste uit de 12de eeuw.

Archeologen hebben eerder al beredeneerd hoe de Via Belgica vanaf de oostelijke kant van de Maas-brug verliep: over het tracé van de huidige Rechtstraat naar een diagonale oversteek over het spooremplacement naar de bocht in de Meerssenerweg waar nu de Flix-bussen stoppen. Nu blijken voor deze locatie de inschattingen te kloppen.

De aanleg van de Via Belgica begon rond het jaar 10 voor Christus en duurde jaren. De klus was in handen van Marcus Vipsanius Agrippa, generaal, consul van Gallië en bouwheer van het Pantheon in Rome. Hij zette duizenden hulptroepen van het Romeinse leger aan het werk: de aanleg van de Via Belgica was belangrijk voor de snelle inzet van militaire macht om de Romeinse heerschappij te vestigen.

Lees ook

Overhuizen opent als entree naar Romeins park

Help je mee Romeinse villa’s te vinden?